Gestalt terapie

Ve své praxi využívám principy gestalt terapie, která patří mezi humanistické směry psychoterapie. Vychází z široké základny zahrnující psychoanalýzu, gestalt psychologii nebo fenomenologii. Inspiruje se také existencialismem, holismem a metodami všímavosti, které mají původ v buddhismu. (IVGT, Praha)

Mezi základní znaky gestalt terapie patří uvědomění, princip „tady a teď“, kontakt nebo dialog.

Tady a teď

"Gestalt terapie se neslučuje s kauzálním přístupem (nehledá příčiny), ani s přístupem finálním (nehledá účel). Minulost a budoucnost si uvědomujeme v přítomném okamžiku. Tím není řečeno, že se nemůžeme dívat zpět či dopředu – často je to dokonce nutné, ale i o tom se rozhodujeme zase jen z pozice teď a tady". (IVGT Praha)

Uvědomění

Uvědomění či uvědomování je důležitým prožitkem základní pozitivní a podstatné kvality veškerého zdravého života. Vytváří energii pro růst, pro sebepoznání, volbu nebo tvořivost (Joyce, Sills, 2002). „Člověk, který si uvědomuje, ví, co dělá, jak to dělá, že má alternativy a že si sám volí být takový, jaký je“ (Yontef, 1993). Každý má široký repertoár způsobů, jak se vyhnout uvědomění; rozpoznat tyto způsoby – totiž uvědomit si je – bývá často první krok ke změně. (IVGT, Praha)

Gestalt terapeut vede klienta k většímu uvědomění na různých úrovních – mysl, pocity, tělesné uvědomování, ale i uvědomování toho, jak se chová v kontaktu s okolím, čímž mu poskytuje širší pole možnosti volby v různých situacích.

 
Kontakt

„Každý člověk si vytváří a obnovuje vědomí, že "já" není "ty", ačkoli koexistují. Být v kontaktu se sebou (s některou svojí částí, již si právě uvědomuji) nebo s okolím (s lidmi, rodinou, kulturou, jež si právě uvědomuji) znamená být v napětí mezi tím, co je staré, známé a rigidní a tím, co je nové, neznámé a zdravé.“ (IVGT, Praha)

Dialog

"Terapeut a jeho klient jsou partneři. Jediný významný rozdíl mezi nimi je v tom, jak si uvědomují vnitřní a vnější svět: terapeuté jsou v tomto smyslu "pokročilejší", a proto i kompetentní k tomu, aby poskytli doprovod druhému. Klienti si do terapie přicházejí pro podporu a opouštějí ji tehdy, když nalezli zdroje své sebe-podpory." (IVGT Praha)

Paradoxní teorie změny

Změna se neuskuteční, pokud se člověk snaží změnit, nebo když se ho snaží změnit někdo jiný, ale když člověk využije své úsilí, aby se stal tím, kým je. Gestalt terapeut není "agentem změny", protože ví, že vynucená změna je změnou image a nikoli osobnosti. Uvědomění, prožití daného stavu a kontakt přinášejí přirozenou a spontánní změnu. S přijetím toho, co se právě děje, může organismus růst. Cílem terapeuta je "učit" klienta přijímat sebe samého a posilovat jeho pozitivní a laskavý postoj k sobě samému.

Pokud projdu i nepříjemnými prožitky s plným uvědoměním, mohu je konečně uzavřít a otevřít se novému. Život je totiž neustálá změna. (Beisser, 1970)

"Gestalt je humanistická/existenciální psychoterapie, která věří, že lidé se narodili se zdroji a schopnostmi být v uspokojivém kontaktu s druhými lidskými bytostmi a vést spokojený tvořivý život. Nicméně často během dětství, někdy i později, tento proces něco přeruší a člověk uvízne ve strnulých vzorcích a přesvědčeních o sobě, jež mu překážejí. Gestalt terapie má za cíl zkoumat a odhalovat tyto vzorce a to, jak stále na člověka působí a ovlivňují jeho současný život."  (Joyce, Sills, 2002)

Více informací o Gestalt terapii můžete nalézt také například na stránkách Gestalt institutu.